Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:10:04

Pulsoksymetr – urządzenie, które warto mieć w domowej apteczce

Pulsyksometr to niewielkich rozmiarów urządzenie do mierzenia saturacji, czyli stopnia wysycenia krwi tlenem. Dodatkowo pozwala ono ocenić częstotliwość pracy serca (puls). Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów należą pulsoksymetry napalcowe, które bez trudu mogą być używane przez pacjentów samodzielnie w domu. 

pulsoksymetr

Jak działa pulsoksymetr?

Działanie pulsuksometru opiera się na nieinwazyjnym oznaczeniu wysycenia krwi tlenem. Urządzenie mierzy stopień pochłaniania promieniowania o różnej długości fali (światła czerwonego i podczerwonego) przez krwinki czerwone. W zależności od tego, czy zawarta w czerwonych krwinkach hemoglobina spełnia swoja rolę, czyli transportuje tlen, czy też nie – pochłania fale różnej długości. Pulsoksymetr ocenia różnicę pochłaniania promieniowania i wylicza stopień wysycenia krwi tlenem. Wynik wyrażony jest procentowo. 

W użytku domowym najlepiej sprawdza się pulsoksymetr napalcowy – zminiaturyzowana wersja urządzenia stacjonarnego. Jak sama nazwa wskazuje, jest on zakładany na palec (wskazujący) prawej lub lewej ręki. Aparat jest bardzo prosty w obsłudze. Po włączeniu i wsunięciu palca do wnętrza urządzenia, wystarczy zaledwie kilka sekund, by otrzymać wynik badania saturacji.  

Kiedy warto zaopatrzyć się w pulsoksymetr napalcowy?

Pulsoksymetr najczęściej stosowany jest w przypadku pacjentów, u których z różnych względów mogą wystąpić trudności z oddychaniem. Przenośną wersję napalcową powinny posiadać przede wszystkim osoby chore przewlekle. 

  • Podstawowym wskazaniem do regularnego mierzenia wysycenia krwi tlenem są choroby układu oddechowego. np. obturacyjna choroba płuc czy astma. 
  • Częste badanie saturacji zaleca się także pacjentom ze schorzeniami kardiologicznymi, nadciśnieniem czy cukrzycą. 
  • Do samodzielnego badania saturacji pulsoksymetru na palec często używają kobiety w ciąży oraz wyczynowi sportowcy.
  • Ponadto mierzenie saturacji jest wskazane chorym w czasie tlenoterapii.   

Kontrolowanie ilości tlenu w organizmie jest niezwykle istotne, ponieważ jego niedomiar we krwi tętniczej (hipoksemia) grozi powstaniem nieodwracalnych zmian w obrębie tkanek i narządów, a w najgorszym wypadku – śmiercią. 

Saturacja – normy wysycenia krwi tlenem 

U osób zdrowych norma saturacji mieści się w granicach 95-99 proc. Nieco inną wartość może osiągnąć u pacjentów starszych (93-95 proc.), a także nałogowo palących papierosy. Osiągnięcie niższego wyniku w badaniu powinno skłonić nas do bezzwłocznej konsultacji z lekarzem, ponieważ świadczy to o niedotlenieniu organizmu. Konieczna jest szybka interwencja medyczna i przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. 

Należy pamiętać, że na wynik odczytu może zostać zaburzony, jeżeli podczas pomiaru będziemy mieć wilgotną lub zbyt zimną dłoń, a także zbyt długie bądź pomalowane paznokcie. Ważne jest, by czasie badania należy pozostać w bezruchu.

Cena pulsoksymetru 

O tym, ile kosztuje pulsoksymetr, decyduje przede wszystkim stopień jego zaawansowania technologicznego. Cena pulsoksymetru (https://www.brandvital.eu/leczenie-tlenem/pulsoksymetr-czym-jest-jak-dziala-i-kiedy-warto-go-uzywac/) napalcowego jest znacznie niższa niż stacjonarnego, za najprostsze modele zapłacimy około 150 zł. 

Wybierając urządzenie, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak intuicyjność obsługi, możliwość ingerencji w ustawienia wyświetlacza czy rodzaj zasilania. Najlepiej postawić na model wyposażony w czujnik ostrzegający przed niedotlenieniem.  

undefined
 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top