Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:37

Przebarwienia na skórze - poznaj przyczyny ich powstawania oraz sposoby leczenia!

Przebarwienia na skórze to problem, który dotyka wiele osób. Bardzo często mają z nim do czynienia osoby młode, które zmagają się z trądzikiem lub nadmiernie korzystają ze słońca lub solarium, ale także ludzie starsi, u których pojawiają się one najczęściej wraz z wiekiem i noszą nazwę tzw. plamek starczych. Przebarwienia jednak mogą pojawić się na skórze każdego - bez względu na wiek czy rodzaj cery. Przedstawiamy najczęstsze przyczyny plam na skórze oraz skuteczne sposoby ich zwalczania!

przebarwienie na plecach

Kto jest narażony na przebarwienia skóry?

Nieestetyczne plamy na twarzy i ciele dotyczą przede wszystkim osób o ciemnej karnacji - zawiera ona bowiem największą zawartość melanocytów, które są zdolne do produkowania barwnika w nadmiernej ilości. Jednak zaburzenia w pigmentacji skóry mogą również pojawić się u osób o bladej cerze. Jest to wynikiem jej nadwrażliwości na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych czy zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej.

Rodzaje przebarwień na skórze

Plamy na skórze w każdym przypadku mogą wyglądać inaczej. Często różnią się od siebie nie tylko wielkością i kolorem, ale też umiejscowieniem, czyli swoim lokum. Mogą pojawiać się zarówno na twarzy, jak i na powierzchni całego ciała. Najczęstsze rodzaje zmian na skórze to:

  • przebarwienia posłoneczne, które objawiają się zazwyczaj w formie małych, ciemnych i nierównomiernych plamek. Powstają w wyniku wzmożonego kontaktu skóry ze szkodliwym promieniowaniem UV - zarówno w postaci naturalnego słońca, jak i lamp ultrafioletowych w solarium. Przebarwienia te można skutecznie zredukować przy pomocy kosmetyków rozjaśniających.
  • plamy starcze (wątrobowe), które są efektem wieloletniego działania słońca na skórę (bez wystarczającego zabezpieczenia). Pojawiają się zazwyczaj po 50. roku życia i są bardzo trudne do wyeliminowania. Możemy je usunąć przy pomocy specjalistycznych preparatów kosmetycznych, zabiegów złuszczających lub terapii laserowej.
  • ostuda, która objawia się przede wszystkim jako ciemne i brązowe plamy na twarzy o rozległym i nieregularnym kształcie. Powstaje najczęściej u kobiet w ciąży, przyjmujących antykoncepcję hormonalną lub przechodzących menopauzę. Objawy ostudy nasilają się podczas intensywnego opalania, dlatego ważne jest, by podczas leczenia chronić skórę przed słońcem kremami z wysokim filtrem UV.
  • przebarwienia po trądziku, które mają formę jasno brązowych lub lekko czerwonych plam. To zmiany, które są wynikiem przebytych stanów zapalnych na skórze oraz zaburzeń w produkcji barwnika skóry. W leczeniu przebarwień potrądzikowych skuteczne okazują się zabiegi złuszczające oraz kremy wybielające.

Usuwanie przebarwień - szukaj porad u specjalisty

Przebarwienia na twarzy czy plamy na skórze ciała to problem, z którym przede wszystkim warto wybrać się do dermatologa. Specjalista powinien ustalić przyczynę zmian na skórze, a także dobrać odpowiedni sposób ich leczenia. W tym przypadku zdecydowanie nie sprawdzą się domowe sposoby na przebarwienia, np. smarowanie ich sokiem z cytryny czy maseczka z miodu. Są one pomocne przy usuwaniu powierzchownych plam, jednak nie przyniosą pożądanego efektu przy likwidowaniu przebarwień, które zlokalizowane są w głębszych warstwach naskórka.

Krem na przebarwienia - szukaj go w aptece

Przebarwienia potrądzikowe czy brązowe plamy na skórze po słońcu to problem dermatologiczny, który powinien być leczony przy użyciu odpowiednich dermokosmetyków. Skuteczny krem na przebarwienia na skórze możemy znaleźć w ofercie aptecznej marki Vichy. Produkt z serii Idealia Pro został specjalnie dostosowany do potrzeb różnych typów cer i karnacji zmagających się z problemem przebarwień. Preparat zwalcza nie tylko zmiany po słońcu czy niedoskonałościach, ale też plamy starcze, brunatne i zaczerwienienia. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie przebarwienia jesteśmy w stanie wyleczyć samodzielnie. Czasami problem ten wymaga od nas zastosowania specjalistycznych metod, by pozbyć się ich raz na zawsze, np. laseroterapii.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top