Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:37:56

Rola długodziałających leków przeciwpsychotycznych (LAI) w promowaniu współpracy lekarz-pacjent

Bazą dla terapii schizofrenii jest leczenie farmakologiczne oparte o zastosowanie leków przeciwpsychotycznych (inaczej zwanych neuroleptykami), jednak równie ważnym jej elementem są czynniki społeczno-psychologiczne, tj. przede wszystkim współpraca pacjenta z lekarzem i terapeutą oraz wsparcie ze strony osób najbliższych choremu.

u psychiatry

Co tak naprawdę rozumiemy pod pojęciem dobrej współpracy?

Współpraca, fachowo z języka angielskiego określana mianem compliance, rozumiana jest jako przestrzeganie zaleceń terapeutycznych i stanowi jeden z podstawowych problemów w leczeniu wszelkich chorób wymagających długotrwałej terapii, nie tylko schizofrenii.

Pod pojęciem „współpracy” kryje się kilka aspektów terapii: regularne przyjmowanie leków, stosowanie się do zaleceń lekarskich dotyczących zmiany trybu życia, czy przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych.

Współpraca – jak ją budować?

Czynnikami, które wpływają pozytywnie na współpracę, są m.in. poczucie choroby (które niestety trudno uzyskać ze względu na brak krytycyzmu u chorego, objawu charakterystycznego dla schizofrenii), pozytywne doświadczenia w poprzedniej terapii, czy dobry kontakt z lekarzem. Nie bez znaczenia jest również korzystny profil działania leku, rozumiany przede wszystkim jako brak istotnych działań niepożądanych. Na szczęście obecnie objawy uboczne stosowania neuroleptyków mogą być skutecznie kontrolowane poprzez odpowiedni dobór leku, jego dawki i formy.

Farmakoterapia i problem „policji lekowej”

Jednym z podstawowych problemów napotykanych przez opiekunów osób chorujących na schizofrenię jest konieczność stałego monitorowania przyjmowania stosownych leków doustnych przez pacjenta. Przymusowi temu towarzyszy ciągły niepokój przed nawrotem objawów chorobowych w przypadku ominięcia niezbędnych dawek. Koncentracja na starannym przestrzeganiu zaleceń jest nieodzowna i bardzo potrzebna, lecz nadmierna kontrola może zdominować tak istotne kwestie jak wzajemne relacje międzyludzkie i prowadzić do destrukcji życia rodzinnego.

Powyższy problem „policji lekowej” (określenie dotyczy konieczności kontrolowania przyjmowania leków przez pacjenta), można rozwiązać poprzez włączenie do terapii długodziałających leków przeciwpsychotycznych.

LAI – nowoczesne leczenie przeciwpsychotyczne

Długodziałające leki przeciwpsychotyczne (tzw. LAI) to leki nowej generacji, które dostępne są w postaci iniekcji podawanych raz na 2-4 tygodnie przez personel medyczny. Zastosowanie tego rodzaju formy leku pozwala wyeliminować konieczność ciągłej kontroli przyjmowania określonej dawki farmakoterapeutyku przez pacjenta. Niewątpliwie wspomaga to opiekunów i umożliwia wygospodarowanie czasu dla realizacji własnych potrzeb, zmniejsza ich niepokój i wpływa korzystnie na poprawę relacji rodzinnych.

 

Więcej na temat LAI na stronie: http://zdrowiepsychiczne.pl/nowoczesne-formy-leczenia

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top