Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 13:38:35

Jak pokonać wszy ludzkie?

Są takie tematy, o których nikt nie lubi rozmawiać. Z pewnością należy do nich wszawica – nie tylko ze względu na sam charakter choroby, ale też przez nieprzyjemne skojarzenia z ubóstwem i brakiem higieny. Co jednak należy o niej wiedzieć?

wszy ludzkie

Przede wszystkim należałoby uświadomić sobie, że stereotypy związane z wszawicą są bardzo dalekie od prawdy. Od stuleci występuje ona niezależnie od rejonu świata, klimatu i warstwy społecznej, a aby się jej nabawić, wystarczy chwila nieuwagi. Ta szczególnie często przytrafia się dzieciom. Warto wiedzieć, że wszy głowowe umieją tylko pełzać i nie mogą przetrwać z dala od organizmu żywiciela, więc jedyna okazja na przeniesienie się to niemal bezpośredni kontakt głowy jednego człowieka z głową drugiego. O to nietrudno przy zabawie czy typowym dla najmłodszych wymienianiu się akcesoriami – a żadna z tych rzeczy z brakiem higieny nie ma przecież nic wspólnego.

Regularna kontrola to podstawa bezpieczeństwa

W ramach dbałości o czystość i zdrowie malucha warto jednak po prostu regularnie przeglądać mu głowę. Ma to największe znaczenie na przykład po powrocie z wycieczki szkolnej czy nocy spędzonej u przyjaciela lub przyjaciółki, ale najlepiej będzie, jeśli po prostu wyrobisz w sobie taki nawyk kontroli. Zwróć szczególną uwagę na to, czy dziecko nie skarży się na świąd i pieczenie w okolicach głowy oraz czy zbyt często się tam nie drapie. Miejsca obarczone szczególnym ryzykiem to przestrzenie nad karkiem i za uszami. Rozglądaj się za malutkimi kuleczkami przypominającymi łupież, które jednak trudniej się odczepiają.

Dzieje się tak przez kleistą substancję, która przytwierdza pasożyty do skóry głowy. Już jajeczka, znoszone przez samicę przez 20 kolejnych dni w liczbie 6–8 dziennie, w ten sposób trzymają się we włosach. Po 10 dniach wykluwają się z nich białawo-brązowe larwy, które następnie przekształcają się w dorosłe osobniki o wielkości 2–3 milimetry.

Gotowi, do walki, start!

Kiedy już rozpoznasz wszawicę, od rozprawienia się z nią dzieli cię tylko kilka kroków. Na rynku dostępne są różnorakie preparaty na wszy – należy wybrać taki, który jest bezpieczny dla dzieci i nie wywołuje reakcji alergicznej. Po tygodniu od zakończenia kuracji trzeba ją powtórzyć, aby uniknąć nawrotu choroby. Pamiętaj, że jeśli jedna osoba w domu ma pasożyty, wszyscy powinni dokładnie sprawdzić, czy te na nich nie przeszły. W takiej sytuacji bezwzględnie nie wolno też używać tych samych akcesoriów do włosów czy pożyczać czapek, gumek albo opasek. Nie jest natomiast konieczne kontrolowanie zwierząt.

 

Komentarze

Podziel się z nami swoją wiedzą! Jeśli masz doświadczenie w tym temacie, napisz kilka słów komentarza. Bardzo dziękujemy!


Potrzebujesz włączonego javascript, aby móc komentować.
Scroll To Top